Skip to content

Millenniumi projekt

A projekt célja / címe: A Bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor felújítása és turisztikai elemekkel történő bővítése
A projekt azonosítója: EGYH-KCP-16-P-0104
Megítélt támogatás: 1.400.000.000 Ft
A projekt Magyarország Kormánya és a Miniszterelnökség támogatásával valósult meg.

A projekt bemutatása

Az 1000 éves Bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor felújítása és turisztikai fejlesztése

 A millenniumi projekt fő célkitűzése egy minőségi, a kor turisztikai igényeinek megfelelő, innovatív, egyedi és országos szinten is versenyképes, élményalapú vallás- és zarándokturisztikai attrakció kialakítása a Bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor szakrális tereinek, turisztikai és szolgáltató épületeinek, közösségi tereinek a megújítása által.

A fejlesztés keretében a Bakonybéli Szent Mauríciusz Monostorhoz tartozó épületek – a Monostor épületének kivételével – megújulnak, illetve bővítésre kerülnek a vallási- és turisztikai szolgáltatások hatékonyabb ellátása és üzemeltetése céljából.

A projekt magában foglalja a Szent Mauríciusz és Vértanútársai Templom kívül-belüli megújítását, ahol az állagmegóvási munkák elvégzése mellett a belső tér a mai funkcionális, liturgikus és esztétikai igényeknek megfelelően kerül átalakításra.

A meglévő fogadóépület helyiségeinek átstrukturálásával és bővítésével a jövendő látogató tágasabb, kényelmesebb térben ismerkedhet a Monostor és a környék termékeivel, szolgáltatásaival, valamint átláthatóbb módon válnak elérhetővé az új és megújuló attrakciók, mint a kóstolótér, az ajándékbolt, a kávézó vagy a gyógynövényszárító padlás.

A ma még szűkös térben működő műtárgymásoló-bronzmegmunkáló és könyvkötő műhelyek új épületszárnyban várják majd a látogatókat, ahol ezentúl látványműhelyként funkcionálnak. Az épületek által közrefogott zarándokpihenő megújul, valamint a turistaudvar tere is átalakul, rendezettebb lesz. Az egykori magtárépületben és annak kibővítésében kap helyet a Monostor ezer éves történetét bemutató új kiállítás, ahol eredeti műtárgyak, egyedi épített installációk, tablók és érintőképernyős terminálok segítségével elevenedik meg a bakonybéli monostor ezer éves történelme, illetve vetítés keretében ismerhető meg a ma itt élő bencések élete.

A közösségi élet támogatása érdekében a Monostorral szemben közösségi ház épül, ahol iskolai csoportok, baráti társaságok, illetve a monostor vendégei részére különböző foglalkozások, rendezvények valósíthatók meg.

A projektben az épületegyüttes megújuló energetikai programjának részeként megvalósításra kerül egy energiafészer is, amely egyben a Monostor vendégei számára fedett parkolóhelyeket is biztosít majd.

Millenniumi fejlesztések

1. a bakonybéli templom felújítása;

2. fogadóépület átalakítása, bővítése (ajándékbolt, kóstolótér);

3. látványműhelyek fejlesztése (műtárgymásoló-bronzmegmunkáló és könyvkötő műhely, foglalkoztató előtér, gyógynövények szárítását és bemutatását szolgáló terek);

4. kiállító-épület és új kiállítás létrehozása;

5. zarándokudvar megújítása, védőtető helyreállítása;

6. energiafészer építése;

7. közösségi épület építése.

 

Közbeszerzések

Templom és turisztikai ingatlanok fejlesztése

„A bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor millenniumi fejlesztéséhez kapcsolódó építési feladatok (templom, turistafogadó, kiállítóterem és vetítő, gazdasági épület, telekhez kapcsolódó további építési feladatok)” tárgyú közbeszerzési eljárás.

Az eljárás dokumentumai letölthetők itt. – letöltés (.zip)
Az eljárás módosított dokumentumai 1. letölthetők itt. – letöltés (.zip)
Az eljárás módosított dokumentumai 2. letölthetők itt. – letöltés (.zip)

Kutató kútpár kialakítása

A bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor millenniumi fejlesztéséhez kapcsolódó Bakonybél 29/2 hrsz.-ú ingatlanon mélyfúrási nyerő- és visszasajtoló (kutató) kútpár kialakítása, vízföldtani mérések elvégzése tárgyú közbeszerzési eljárás.

Az eljárás dokumentumai letölthetők itt. – letöltés (.rar)

Energiafészer építése I-II. ütem

„A bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor millenniumi fejlesztéséhez kapcsolódó építési feladatok (energia szín építése zárt gépészeti helyiségekkel, telekhez kapcsolódó további építési feladatok)” tárgyú közbeszerzési eljárás.

I. ütem: Az eljárás dokumentumai letölthetők itt. – letöltés (.zip)
II. ütem: Az eljárás dokumentumai letölthetők itt. – letöltés (.zip)

Egyházközségi közösségi ház építése

“Bakonybéli egyházközség házának építése” tárgyú közbeszerzési eljárás.

Az eljárás dokumentumai letölthetők itt. – letöltés (.zip)

Projektelemek bemutatása

A kulturális és vallásturisztikai vonzerőfejlesztés elemei

A templom felújítása

A Monostor közép- és kora újkori épületeiről, templomáról semmilyen biztos adattal nem rendelkezünk. A mai templomot 1754-ben szentelték fel, de az idők során több alkalommal is súlyosan megrongálódott. A helyreállított épületen utoljára 1995-ben végeztek nagyobb felújítást, amely azonban nem terjedt ki a templom minden részletére. A most esedékes felújítás egyrészt az akkor részlegesen elvégzett statikai megerősítések befejezését, másrészt az azóta újra időszerűvé vált állagmegóvási munkák elvégzését, harmadrészt a templom belső terének megújítását tűzte célul.

A kezdetektől plébániatemplomként is működő épület csehsüveg boltozatával, fő- és mellékoltáraival valamint szószékével jellegzetes barokk alkotás. További berendezési tárgyai a későbbi korokból származnak, eltérő minőségűek és művészi értékűek. A belső tér jelenlegi elrendezése nem alkalmas arra, hogy korszerűen, a II. vatikáni zsinat szellemében, a mai funkcionális, liturgikus, technológiai és esztétikai igényeknek megfelelően ellássa egy szerzetesi és egy plébániatemplom kettős funkcióját, ezért a jelenlegi felújítás elsődleges célja az, hogy mind a szerzetesi zsolozsmákhoz, mind pedig a hívő közösség ünnepeihez méltó keretet nyújtson.

A szerzetesközösséggel szoros együttműködésben kidolgozott belsőépítészeti koncepció a körüljárható oltár új helyét a főhajó szentélyhez legközelebbi szegmensének középpontjában határozta meg. Ehhez igazodik a felolvasó állvány és a papi szék, valamint ez határozza meg a szerzetesi stallumok helyét és a hívek padjainak új elrendezését. A kiemelt liturgikus tárgyak nemes, szimbolikus tartalommal rendelkező faanyagból (olajfa vagy libanoni cédrus) készülnek, a szerzetesi stallumok és a hívek padjai tölgyből. A felújítás keretében a templomtér korszerű és energiatakarékos új világítási rendszert is kap, amely méltó a műemléki térhez.

Fogadóépület átalakítása

A fogadóépület a látogatók érkezésének, fogadásának tere. Az épület meglévő részét úgy alakítjuk át, hogy a terek a látogatók fogadásának többféle módjára adjanak méltó lehetőséget. A zarándokudvar felé eső első helyiség az érkezés és a tájékoztatás tere, illetve a jegyváltás helyszíne. A második helyiségben működik a főként monostori termékeket forgalmazó ajándékbolt és kávézó. A látogatók ebből a helyiségből léphetnek ki az udvarra, hogy bejárják a múzeumot, a látványműhelyeket és az arborétumot. A következő tér a kostoló tér, ahol a monostori termékek szervezett kóstolására nyílik lehetőség. Ebből a térből lépcső vezet a tetőtérbe, amely részben gyógynövényszárító padlásként működik. Itt egy kisebb tárlat a gyógynövényekhez kapcsolódó szerzetesi hagyományokat mutatja be. A meglévő épület utolsó egységében az akadálymentes mosdóval ellátott szociális blokk található.

A hosszú fogadóépület arborétum felé eső végében, egy új épületrészben kap helyet a műtárgymásoló műhely és a könyvkötő műhely, amelyek korábban másutt működtek. A szintviszonyokat kihasználva a toldalékban pince alakítható ki, ahol az épületegyüttest kiszolgáló mosoda, valamint a kertészethez szükséges tároló is elhelyezhető. Így mindazok a funkciók, amelyek eddig kényszermegoldásként más funkciójú épületben működtek, új helyükön jobban üzemeltethetővé válnak. A műhelyek egyúttal látványműhellyé fejleszthetőek.

Látványműhelyek (a fogadóépületben)

A középkori szerzetesek kódexek másolásával és könyvtárak létrehozásával segítették az írásba foglalt szent hagyomány átörökítését. Az 1998-as újraalapítás óta Bakonybélben a műtárgymásoló műhely és a könyvkötő műhely őrzi és örökíti tovább ezt a hagyományt.

A Monostor műtárgymásoló műhelyében elsődlegesen szakrális kisplasztikák készülnek. A fémműves munkák és műtárgymásolatok különböző népek, így magyar, szláv, ír, etióp, kopt ötvösművészek alkotásai, amelyek az alkotóművészek hittapasztalatát és szakmai igényességét tükrözik. A számos középkori és néhány kortárs szakrális műalkotás másolata cinkből, bronzból vagy ezüstből készül.

A könyvkötő műhely történelmi hagyományt folytat: a béli monostorban a XIX. században minden bizonnyal működött könyvkötészet. A könyvkötő műhelyben mai és hagyományos kézi könyvkötési eljárásokkal, manufaktúrarendszerben készülnek a könyvkötészeti termékek.

A jelenleg a Monostor két különböző pontján működő műhely új, közös épületrészbe költözik, amely méltó környezetet biztosít az igényes, minőségi kézműves munkához. A terek belsőépítészeti koncepciója előnyben részesíti a nemes, méltósággal öregedő anyagokat: az új munkaasztalok, tároló bútorok és további berendezési tárgyak tömörfa és valódi fa furnér anyagúak, a kárpitok vastag marhabőrből vagy gyapjúfilcből készülnek, a kiegészítő fémmunkák és vasalatok is minőségi, időtálló megoldások.

Az eszközbeszerzés során kiemelt szempont a könyvkötő műhely jelenleg is üzemben lévő értékes, két 1900 körüli gépe – a papírvágó karos lemezolló és a kerekes vágógép – mellé két további, azonos korú gép, egy karos prés és egy aranyozó beszerzése.

A műhelyeket közös foglalkoztató előtér egészíti ki, ahol a látogatók nemcsak betekintést nyerhetnek a műhelyekben zajló munkákba, hanem esetenként szervezett programok, oktatások keretében ki is próbálhatnak egyes munkafolyamatokat. A műhelyekben készülő alkotások, a gondosan válogatott kisplasztika-gyűjtemény és a hagyományos eljárásokkal készülő kötészeti művek bemutatását a foglalkoztató felől is megtekinthető üvegezett tárlók szolgálják.

A felújítás keretében a gyógynövények szárítását és feldolgozását szolgáló terek is alkalmassá válnak arra, hogy a Monostor látogatói egy-egy munkafolyamatot  üvegfalon keresztül megtekintsenek. A két kézműves műhellyel együtt így részleteiben láthatják a Monostorban zajló hétköznapi életet, gazdasági tevékenységeket. Az ajándékbolt feletti szárítópadlás előterében elhelyezett munkaasztaloknál kisebb csoportok szervezett foglalkozások keretében közelebbről is megismerkedhetnek a gyógynövényekkel, és a hozzájuk kapcsolódó szerzetesi hagyományokkal.

Kiállító-épület és új kiállítás létrehozása

A bakonybéli bencés Monostor millenniumát ünneplő kiállítás átfogó képet ad a Monostor és környezete ezer éves múltjáról, és bemutatja a most itt élő közösséget. A tárlat a Monostor egykori magtárában és a hozzá csatlakozó új épületben kap helyet. Míg a magtár esetében az egykori tér- és épületszerkezet rekonstrukciója a cél, ahol a magas belső teret a látszó fedélszék határozza meg, addig a kétszintes új épületrész építészeti megformálása visszafogottságában és egyszerűségében felismerhetően mai.

Látogatási útvonal

A látogató a kiállítás épületébe a turistaudvar felöl, az új toldaléképület magtár felöli részén található bejárati ajtón keresztül léphet be. A belépés teréből balra nyílik a régi magtárépületben kialakított tárlat, a Bakonybéli Szent Mauríciusz monostor 1000 éve kiállítás.

A belépés terétől jobbra, egy önkiszolgáló ruhatárként is funkcionáló szekrénysorral leválasztva található a filmvetítő, ahol a kiállítás részeként megtekinthető a Monostor történetéről, hangsúlyosan annak utóbbi 20 évéről, a bencések mai életéről szóló imázsfilm.

Kiállítási koncepció

A bemutatás tematikusan halad: a település bencések előtti életének emlékeitől elindulva, a közösség alapításához kötődő szentek bemutatásán át eljutunk a barokk idők gazdagságához, majd a reformkor kiemelkedő egyéniségeihez. A tárlat a Monostor életének cezúráiról és szomorú időszakairól is megemlékezik. A mondanivaló bemutatását szolgáló eszközöket szorosan illesztjük az építészeti tér adottságaihoz.

A kiállítás a Monostorhoz és szűkebb környezetéhez köthető műalkotásokon, régészeti leleteken, művelődés- és kultúrtörténeti emlékeken (levéltári anyagok, fotók, könyvek, folyóiratok stb.) alapul. A kiállított műalkotások egy része a Monostor tulajdona, másik része letét. A tárgyi emlékek mellett hangsúlyos szerepet kapnak az interaktív és multimédiás eszközök, a gyerekek és fiatalok bevonását pedig múzeumpedagógiai eszközök segítik.

Zarándokpihenő és turistaudvar megújítása, védőtető helyreállítása

Az épületekkel párhuzamosan az épületek között elterülő zarándokpihenő és a turistaudvar is megújul. Az érkező vendégeket kiszolgáló fedett-nyitott védőtető, valamint a kerítések és kapuk szükséges felújításán túl a szabadterek is látványosan átalakulnak.

Energiafészer (a volt plébániaépület helyén)

A Monostor kerített együttesének szomszédságában, a rossz állagú, bontandó plébániaépület helyére épülő energiafészer egyszerre szolgálja a Monostor energetikai programját, a szükséges gépkocsiszínek és tárolók kialakítását, valamint az együttes déli területének rendezését. Az építmény a Monostor vendégei számára fedett parkolóhelyeket kínál, a délre tájolt tetősíkon egy 40 kW teljesítményű napelem-erőmű alakítható ki, valamint a zöldenergiához kapcsolódó gépészet egységeit fogadja be. Környezettudatos megoldások alkalmazásával ezek az energetikai beruházások a Monostor energiaköltségeinek jelentős csökkenését ígérik. A fészer kialakításával párhuzamosan az arborétum területébe ékelődő telek színvonalas tájépítészeti rendezése is elvégezhető.

Közösségi ház

A Monostor előtti kis teresedés, a Szent Gellért tér északi oldalán, a Monostorral szemben épül meg az egyházközség Közösségi háza, amely földszintjén közösségi tereket, tetőterében szükség esetén egyszerű zarándokszállást kínál.

A Közösségi ház közösségi tér, amely a területre érkező egyházi turizmus forgalmát és a település közösségi életét szolgálja.

A lejtős terep adottságait kihasználó épület két irányból is megközelíthető. A mélyebben fekvő tér felé a nagy üvegfelületekkel megnyitott közösségi terem néz, amely mobil válaszfallal kettéosztható, és kiszolgáló terek kapcsolódnak hozzá. E fölött, a tetőtér úgy kerül kialakításra, hogy szükség esetén egyszerű zarándokszállásként is használható legyen. A látogatók komfortját a kert északi oldalán végighúzódó fedett-nyitott terasz, és az épületek között elterülő kert is szolgálja.

Az új épület tömege a faluközponti léptékhez igazodik, homlokzati rendszere a falazott történeti házakkal rokon. Építészeti részletei az emberközeli, természetes anyagok használatát kortárs formanyelvvel ötvözik, így biztosítva a párbeszédet a Monostor épületegyüttesével és a tágabb környezettel. Az épület belsőépítészete otthonosságot sugall, megoldásai praktikusak és könnyen karbantarthatóak.

Bővülés és megújulás

A fejlesztés eredményeként egy komplex szolgáltatásokat nyújtó látogatóközpont jön létre, ahol lesz:

  • Fogadótér,
  • Ajándékbolt és kávézó,
  • Kóstoló tér,
  • Fedett közösségi tér, ahol rossz idő esetén a nagyobb csoportok is gyülekezhetnek.
  • Látványműhelyek foglalkoztató térrel,
  • Gyógynövényszárító padlás és bemutatóhely,
  • „A Bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor 1000 éve” kiállítás,
  • Vetítőterem,
  • Idegenvezetés a templomban,
  • Zarándok- és turistaudvar a látogatók fogadására és gyülekezésére,
  • Remetelak egyszemélyes cellákkal,
  • Közösségi ház,
  • Parkoló.

A fenti szolgáltatások egy része jelenleg is rendelkezésre áll, a munkálatok befejezése után megújulva, kibővülve várják majd a látogatókat.

Galéria